Λογιστής Α' τάξης

Gek Terna

  • Αμαλιάδα, Ηλείας
  • Πλήρης Απασχόληση
  • Πριν 1 μήνα
  • Κάντε αίτηση εύκολα
Η ΤΕΡΝΑ Α.Ε. εταιρεία του Ομίλου ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ, αναζητά:Λογιστή Α' τάξηςΑρμοδιότητες:
  • Παρακολουθεί τα έργα της εταιρείας ή των Κοινοπραξιών στις οποίες αυτή συμμετέχει
  • Εποπτεύει την ορθότητα των προς καταχώριση λογιστικών στοιχείων
  • Προβαίνει σε συμφωνία λογαριασμών γενικής λογιστικής και συμφωνία επιμέρους υποσυστημάτων πελατών – προμηθευτών
  • Προβαίνει σε κλείσιμο μηνός και έκδοση των περιοδικών δηλώσεων
  • Υποβάλει τις μηνιαίες & ετήσιες φορολογικές δηλώσεις (ΦΠΑ, ΦΕ, παρακρατούμενοι κ.λπ.)
  • Συμμετέχει στη σύνταξη ετησίων και περιοδικών οικονομικών καταστάσεων και αναφορών είτε των επιβεβλημένων από τη νομοθεσία είτε των management accounts
  • Υποστηρίζει το τμήμα Budgeting και συντάσει αναφορές για λογαριασμό του τμήματος λογιστηρίου
  • Υποστηρίζει το Transfer Pricing
  • Διασφαλίζει την εφαρμογή των εσωτερικών διαδικασιών του λογιστηρίου & τα τιθέμενα χρονοδιαγράμματα των εργασιών
  • Συμμετέχει στην υλοποίηση νέων συστημάτων και εφαρμογών
  • Προετοιμάζει τα υποστηρικτικά αρχεία προς τους Ορκωτούς ελεγκτές
  • Συμμετέχει σε φορολογικούς ελέγχους
Απαιτούμενα Προσόντα:
  • Πτυχίο ΤΕΙ / ΑΕΙ Οικονομικών / Λογιστικής
  • Επιθυμητές οι μεταπτυχιακές σπουδές ή/και οι σχετικοί επαγγελματικοί τίτλοι
  • 5 έτη κατ’ ελάχιστον εργασιακής εμπειρίας σε οργανωμένο λογιστήριο/ τήρηση βιβλίων Γ’ κατηγορίας
  • Καλή γνώση ΕΛΠ, IFRS
  • Καλή γνώση Φορολογικής νομοθεσίας
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Άριστη Γνώση του MS Office (με έμφαση στο MS Excel)
  • Γνώση του συστήματος SAP ERP θα θεωρηθεί προσόν
Δεξιότητες:
  • Οργανωτικές ικανότητες και μεθοδικότητα
  • Αποτελεσματικότητα και προσήλωση στην τήρηση διαδικασιών & προθεσμιών
Παροχές Εταιρείας:
  • Προοπτικές εξέλιξης και ανάπτυξης σε έναν ισχυρό Όμιλο εταιρειών
  • Συμμετοχή σε Ομαδικό Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο

Gek Terna