IT Support Engineer

BOSS SOFTWARE

  • Νέα Σμύρνη, Αττικής
  • Πλήρης Απασχόληση
  • Πριν 13 ημέρες
Ζητείται IT Support Engineer από εταιρεία πληροφορικής στην Νέα Σμύρνη.Περιγραφή Θέσης:
  • Σχεδιασμός, Υλοποίηση, Εγκατάσταση, Παραμετροποίηση και Συντήρηση κεντρικών συστημάτων πληροφορικής (Servers etc) και των λειτουργικών τους συστημάτων
  • Δημιουργία, εγκατάσταση και διαχείριση εικονικών μηχανημάτων (VMs) (VMware, Hyper-V)
  • Cloud Computing: Άριστη γνώση διαχείρισης και παραμετροποίησης Cloud περιβάλλοντος και πιο συγκεκριμένα MS 365 & Azure (Migration, διαχείριση χρηστών, δικαιωμάτων)
  • Security & Data Privacy: Γνώση διαχείρισης συστημάτων και εφαρμογών ασφάλειας δικτύου όπως Firewall, Routers, UTMs etc
  • Διερεύνηση, Διάγνωση, Αντιμετώπιση και επίλυση προβλημάτων πελατών με ακριβή και έγκαιρο τρόπο. (LAN, WAN, AP, Switches etc)
Απαραίτητα Προσόντα:
  • Πτυχίο ΑEI ή ΤΕΙ σχετικό με Πληροφορική ή αντίστοιχου πεδίου
  • Εργασιακή εμπειρία τουλαχιστον 2 ετών πάνω στο αντικείμενο και γνώση αγγλικών (θεωρούνται προαπαιτούμενα)
  • Συντήρηση, αναβάθμιση και εγκατάσταση και διαχείριση υλικού, λογισμικού και δικτύων
  • Παροχή τεχνικής υποστήριξης σε τελικούς χρήστες
  • Γνώσεις εγκατάστασης, συντήρησης, αναβάθμισης, Η/Υ και σχετικού εξοπλισμού και περιφερειακών (printers κ.λπ.)
  • Συντήρηση, αναβάθμιση και διαχείριση διακομιστών Windows Server
  • Δημιουργία, διαχείριση και αναβάθμιση εικονικών μηχανημάτων (VMs) - τουλάχιστον hyperV
  • Γνώση της ασφάλειας συστημάτων και δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας
  • Επινοητικότητα και ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
  • Γνώσεις που θα θεωρηθούν επιπλέον προσόντα: Διαχείριση Active Directory σε υβριδικό περιβάλλον (On-site και Azure Active Directory), Διαχείριση χρηστών, δικαιωμάτων και αδειοδότησης Office 365
Παροχές:
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών αναλόγως προσόντων και εμπειρίας
  • Άριστο εργασιακό περιβάλλον
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Συνεχής εκπαίδευση και απόκτηση σχετικών πιστοποιήσεων / ειδικότερα σε τεχνολογίες Cloud - Microsoft
  • Πολύ καλή αμοιβή

Jobfind